Energetsko varčna vloga rekuperacije toplote in recirkulacije v prezračevalnih sistemih
Recirkulacija zraka v prezračevalnih sistemih je v bistvu mešanje določene količine odpadnega zraka v dovodni zrak. Ta postopek zagotavlja zmanjšanje porabe energije pri ogrevanju svežega zraka v zimski sezoni.
Rekuperacija toplote pri prezračevanju je način prenosa toplotne energije iz toka izpušnega zraka v dovodni zračni tok. Rekuperacija toplote se uporablja, ko obstaja temperaturna razlika med odvodnim in dovodnim zrakom, da se poveča temperatura svežega zraka. Ta postopek ne pomeni mešanja zračnih tokov, proces prenosa toplote pa poteka skozi kateri koli material.
Prezračevanje z rekuperacijo toplote je najpogostejši način uporabe rekuperacije toplote. Glavni element tega sistema je enota za obdelavo zraka, ki vključuje toplotni izmenjevalnik ali regenerativni rekuperator. Naprava dovodne enote z rekuperatorjem omogoča prenos na ogret zrak do 80%-90% toplote, kar znatno zmanjša moč grelnika zraka. Dovodni zrak se segreje v primeru pomanjkanja toplotnega toka iz rekuperatorja.
Glavna razlika med rekuperacijo in recirkulacijo je odsotnost mešanja zraka iz prostora navzven. Rekuperacija toplote je uporabna v večini primerov, medtem ko ima recirkulacija številne omejitve, ki so določene v predpisih vlade.
Recirkulacija je omejena v prostorih:
- kjer se poraba zraka določa na podlagi izpuščenih škodljivih snovi;
- kjer so patogene bakterije in glive v visokih koncentracijah;
- V zaprtih prostorih s prisotnostjo škodljivih snovi, sublimiranih ob stiku z ogrevanimi površinami;
- pri katerih se dela izvajajo s škodljivimi ali vnetljivimi plini in hlapi; in
- Kjer se lahko sproščajo vnetljivi prah in aerosoli.
Recirkulacija v klimatskih napravah se pogosteje uporablja pri visoki produktivnosti sistemov, ko je izmenjava zraka lahko od 600-900 cfm do 6.000-9.000 cfm. Odstranjeni zrak nosi veliko zalogo toplotne energije, ki jo meša v zunanji tok. Odstranjeni zrak omogoča zvišanje temperature dovodnega zraka in s tem zmanjšanje zahtevane moči grelnega elementa. Toda v takih primerih mora zrak pred ponovnim vstopom v prostor iti skozi filtrirni sistem.
Recirkulacijsko prezračevanje povečuje energetsko učinkovitost in rešuje problem prihranka energije v primeru, ko 70%-80% odpadnega zraka ponovno vstopi v prezračevalni sistem.
Klimatske enote z rekuperacijo je mogoče namestiti pri skoraj vsakem pretoku zraka (od 115 cfm do nekaj tisoč cfm), tako majhnih kot velikih. Rekuperacija omogoča tudi prenos toplote iz odvodnega zraka na dovodni zrak, kar zmanjša potrebo po energiji za grelni element.
Klimatska naprava z rekuperacijo ali recirkulacijo je vedno kompleksen organizem, ki zahteva visoko organizirano upravljanje. Klimatska enota za svojo zaščitno škatlo skriva glavne komponente, kot so:
- Dva ventilatorja različnih tipov, ki določata zmogljivost inštalacije glede na pretok;
- Rekuperator toplotnega izmenjevalnika, ki ogreva dovodni zrak s prenosom toplote iz odpadnega zraka;
- električni grelec, ki segreje dovodni zrak na zahtevane parametre v primeru pomanjkanja toplotnega toka iz odvodnega zraka;
- zračni filter, ki nadzoruje in čisti zunanji zrak ter čisti odpadni zrak pred rekuperatorjem (za zaščito toplotnega izmenjevalnika);
- Motorizirane zračne lopute je mogoče namestiti pred odvodne kanale za dodatno kontrolo pretoka zraka in zapiranje kanala, ko je oprema izklopljena;
- obvodne lopute, ki v topli sezoni usmerjajo zračni tok mimo rekuperatorja in s tem ne segrevajo dovodnega zraka, temveč ga dovajajo neposredno v prostor; in
- Recirkulacijska komora, ki zagotavlja mešanje odstranjenega zraka v dovodni zrak in zagotavlja recirkulacijo zračnega toka.
Poleg glavnih komponent klimatske naprave vključuje tudi veliko število majhnih komponent, kot so senzorji, sistem avtomatizacije za nadzor in zaščito itd.
Vsi sestavni elementi klimatske naprave morajo biti pravilno integrirani v operacijski sistem enote in v ustreznem obsegu opravljati svoje funkcije. Nalogo nadzora delovanja vseh komponent rešuje avtomatiziran sistem za nadzor procesa. Komplet za namestitev vključuje senzorje, ki analizirajo svoje podatke. Krmilni sistem prilagaja delovanje potrebnih elementov. Krmilni sistem omogoča nemoteno in kompetentno izpolnjevanje ciljev klimatske naprave pri reševanju kompleksnih problemov interakcije vseh elementov enote med seboj.
Skratka, uporaba enot z rekuperacijo ali recirkulacijo v prezračevalnih sistemih omogoča sistemu izrabo energije odpadnega zraka. Ta postopek omogoča zmanjšanje stroškov energije, povezanih z ogrevanjem dovodnega zraka, in stroškov delovanja prezračevalnega sistema. Uporaba toplote izpušnega zraka je sodobna energetsko varčna tehnologija. Izvajalcem omogoča pristop k modelu "pametnega doma ali zgradbe", v katerem se katera koli razpoložljiva vrsta energije uporablja najbolj učinkovito in v največji možni meri.