REKUPERATOR IN REKUPERACIJA ZRAKA
Kaj je rekuperacija?
Rekuperacija pomeni proces vračanja toplote oziroma vračanja energije v stavbo. To pomeni, da se zprezračevanjem energija ne bo izgubljala, ampak se bo toplota notranjega zraka prenesla na vstopni zunanji zrak. Sama rekuperacija se izvaja v notranjosti rekuperatorja. V njem se energija oziromatoplota preko toplotnega izmenjevalca prenese iz postanega zraka prenese na vstopni zunanji zrak, pri čemer se vstopni in izstopni zrak med seboj ne pomešata, ker sta fizično ločena. Na tak način se bo slab, iztrošen zrak v stavbi zamenjal s svežim. Na tak način rekuperacija pripomore k vedno svežem zraku in hkrati niža stroške, potrebne za segrevanje in ohlajanje stavb.
Kako deluje rekuperator?
Rekuperator zraka skozi dovodno rešetko po cevi sesa vase svež zunanji zrak. Ta zrak se prefiltrira skozi filter in nadalje potuje proti toplotnemu izmenjevalcu. Nekateri uporabljajo izraz kocka rekuperatorja. Naloga toplotnega izmenjevalca je prenesti toploto notranjega postanega zraka na svež vstopni zrak, pri čemer se zraka ne mešata. Podoben princip izmenjave toplote že vrsto let poznamo pri vseh ostalih napravah za segrevanje/ohlajanje zraka, kot so npr. klimatske naprave, pečka pri vozilu, bojler centralne kurjave, radiator v stanovanju, le z eno razliko, da pri rekuperatorju gre za sistem zrak/zrak, pri prej opisanih sistemih, pa je medij, ki dovaja energijo, največkrat voda ali plin.
Rekuperator zraka
Rekuperator zraka ima lahko več tipov izmenjevalcev zraka. V hišnih prezračevalnih sistemih je največkrat uporabljen ploščni toplotni izmenjevalec, saj se je izkazal za najbolj ekonomičnega in trpežnega. Uporabljen material, iz katerega je toplotni izmenjevalec, je polipropilen.
Funkcija entalpijskega izmenjevalca toplote
Entalpijski izmenjevalec toplote ima nalogo, da del vlage, ki se je nabrala v prostoru, vrne nazaj vanj in s tem preprečuje prekomerno izsuševanje prostorov. To pride še kako prav v stavbah, ki imajo že same po sebi zelo suh zrak in bi z prisilnim prezračevanjem le tega še dodatno izsušili. Kadar pa kljub vgradnji entalpijskega izmenjevalca želimo nekoliko višjo vlago v prostorih, se moramo poslužiti vgradnje centralnega vlažilnika zraka.
Slabe lastnosti zračenja z odpiranjem oken
Vsakič ko odpremo okna ali vrata, izgubljamo energijo, naj si bo to poleti ali pozimi. Največkrat smo na to bolj pozorni pozimi, ko precejšen del denarja namenimo, da prostorsko enoto segrejemo, nakar z vsakim zračenjem ta denar dobesedno vržemo skozi okno. Pozimi, ko imamo prostor segret na prijetno bivalno temperaturo in gledamo skozi okno, kako vse zmrzuje, odpremo okna, da prostor prezračimo, ker je postal zrak zatohel in nasičen z vlago. V nekaj minutah nam hladen zunanji zrak vdre v notranjost in ponovno moramo vložiti precejšen del denarja, da ta zrak segrejemo nazaj na prejšnjo temperaturo. In če želimo vedno imeti prezračene prostore, moramo to ponavljati na minimalno dve uri skozi celo leto. Pozimi bomo s tem v prostor dovajali bistveno hladnejši zrak, poleti pa bistveno toplejši, kar nam v obeh primeri povzroča finančne izgube in neprijetna temperaturna nihanja. Ta nihanja pa ne vplivajo blagodejno ne na naše počutje ne na vgrajene materiale in pohištvo. Prav tako nam zračenje z odpiranjem oken in vrat v prostor prinese še veliko onesnaženih delcev, kot je cvetni prah in druge nečistoče, ki se prenašajo po zraku.
Rešitev: vgradnja prezračevalnega sistema z rekuperacijo
Ko v objekt vgradimo prezračevalni sistem, poskrbimo za neprestano prezračevanje in odpiranje oken ni več potrebno. Proces rekuperacije pa poskrbi, da z prezračevanjem ne izgubljamo energije, ampak skoraj vso energijo ohranimo v prostoru.
Prezračevanje z rekuperacijo poleti
Poleti so navadno zunanje temperature precej višje od temperatur bivalnih oziroma poslovnih prostorov. In te prijetne temperature ne želimo povečevati, a seveda vseeno potrebujemo svež zrak.
Rekuperator zraka bo izvajal naslednji proces:
1. Rekuperator zraka vase sesa zunanjo visoko temperaturo, npr. 33 stopinj
2. Rekuperator zraka skozi sesalne ventile sesa zrak iz umazanih prostorov
3. Notranji zrak z prijetno temperaturo 24 stopinj v rekuperatorju ohladi zunanji zrak, ki vstopa v objekt
4. Odpadni podihani zrak vodimo ven iz objekta
5. Svež zrak z temperaturo cca 25 stopinj vpihujemo v prostore po ceveh skozi ventile
6. Rezultat je vedno svež zrak z minimalnimi izgubami energije
Prezračevanje z rekuperacijo pozimi
Pozimi so zunanje temperature občutno nižje, kot v notranjosti objekta, ki ga prezračujemo. Tako bi z prezračevanjem z odpiranjem oken imeli še večje izgube kot poleti. Rekuperator zraka bo izvajal podoben proces kot poleti, in sicer:
1. Rekuperator zraka vase sesa zunanjo nizko temperaturo, npr. 3 stopinje
2. Rekuperator zraka skozi sesalne ventile sesa zrak iz umazanih prostorov
3. Notranji zrak z prijetno temperaturo 23 stopinj v rekuperatorju segreje zunanji zrak, ki vstopa v objekt
4. Odpadni podihani zrak vodimo ven iz objekta
5. Svež zrak z temperaturo cca 21 stopinj vpihujemo v prostore po ceveh skozi ventile
6. Rezultat je vedno svež zrak z minimalnimi izgubami energije
Cena investicije v prezračevalni sistem z rekuperacijo
Cena investicije v prezračevalni sistem z rekuperacijo težko primerjamo od objekta do objekta in je odvisna predvsem:
1. Od površine, ki jo želimo prezračevati
2. Od števila ljudi in živali, ki se bo nahajalo v objektu
3. Od kvalitete naprave, ki jo bomo vgradili
4. Od konstrukcije in materialov objekta (beton, opeka, les….)
Pri investiciji v prezračevalni sistem z rekuperacijo je potrebno imeti v mislih, da se takšni sistemi vgrajujejo v objekt za celotno njegovo življenjsko dobo, kar še najbolj velja za vgrajene cevi in prezračevalne komore, katerih zamenjava po določenem obdobju bi pomenila precejšen strošek in gradbeni poseg. V kolikor smo v začetku vgradili manj kvalitetno rekuperatorsko enoto in jo je potrebno po npr. 15 letih zamenjati, to ne predstavlja tako velikega posega v sam sistem, saj mora biti rekuperator zraka nameščen tako, da je zaradi servisiranja dostopen in tako zamenjava ne predstavlja tako velikega posega, kot prej omenjena zamenjava razvoda cevi.
V našem podjetju strankam priporočamo vgradnjo preizkušenih sistemov prezračevanja, kar v startu sicer pomeni nekoliko višjo investicijo, a se le ta povrne skozi obdobje delovanja. Tako je kvaliteta vgrajenih komponent na bistveno višjem nivoju, kot pa če bi izbrali najcenejše komponente, ki so na voljo na trgu.
Vzdrževanje centralnega ali lokalnega sistema prezračevanja
Ne glede na to, ali smo vgradili centralni ali lokalni sistem prezračevanja z rekuperacijo, le ta za svoje delovanje zahteva določeno mero vzdrževanja. Približno dva krat na leto je potrebno menjati filtre, ki so za enkratno uporabo, oziroma jih umiti v mlačni vodi, v kolikor so vgrajeni pralni filtri. Priporočljivo je takrat tudi s sesalcem posesati toplotni izmenjevalec, pri čemer pazimo, da ga ne poškodujemo. Le ob pravilnem vzdrževanju bo prezračevanje delovalo brezhibno še vrsto let in se v njem ne bo nabirala umazanija.