LOKALNO PREZRAČEVANJE
Lokalno prezračevanje se največkrat vgradi v že dokončanih in naseljenih stanovanjih, hišah ali poslovnih objektih. Enote lokalnega prezračevanja se umestijo v prostore, katere želimo prezračevati. Največkrat se na trgu pojavljata dva tipa lokalnih rekuperatorjev in sicer takšni, pri katerih se rekuperacija zraka izvede v sami cevi (cevni rekuperatorji) in takšni pri katerih se rekuperacija zraka izvede v enoti nameščeni v notranjosti prostora (nadometni rekuperatorji). Razlike med njimi si lahko preberete spodaj.
CEVNI REKUPERATORJI
Cevni lokalni rekuperatorji praviloma potrebujejo izvrtino premera 180mm v katero se vstavi cev in vanjo keramično satovje z filtroma, katerega namen je, da shranjuje notranjo toploto in jo prenese na vstopni zrak od zunaj. V cev se vstavi še varčni ventilator z elektroniko. Na zunanjo in notranjo stran cevi se pritrdi sodobno in stilsko oblikovana pokrivna plošča. Zunanja pokrivna plošča hkrati služi za preprečitev nekontroliran vstop zunanjega zraka ob vetrovnih pogojih. Večina proizvajalcev ima serijsko nastavljeno delovanje, da rekuperator 70 sekund odvaja zrak iz prostora. V tem času ta notranji zrak segreva keramično satovje. Nato se proces obrne za naslednjih 70 sekund in lokalni rekuperator dovaja zunanji svež zrak, kateri se segreje, ko potuje skozi keramično satovje in počasi odvzema temperaturo keramičnemu satovju. Ta proces se nato izmenjuje ves čas njegovega delovanja. Ravno zaradi principa delovanja se priporoča, da so takšni rekuperatorji vgrajeni v paru. Tudi subvencija eko sklada je pogojena na vgradnjo parnega števila takšnih lokalnih rekuperatorjev.
NADOMETNI REKUPERATORJI
Nadometni rekuperatorji se po načinu izmenjave toplote razlikujejo z prej opisanimi cevnimi saj le ti nimajo keramičnega satovja ampak toplotni izmenjevalec nameščen v sami enoti. Ti prezračujejo ves čas svojega delovanja saj imajo dvosmerno delovanje. Kar pomeni, da ob enakih podatkih o pretoku zraka dejansko prezračijo 100% več zraka saj ne delujejo po principu 70 sekund vpihovanje in 70 sekund izpihovanje. Delujejo na enakem principu, kot enote centralnega prezračevanja. Hkrati iz zunanjosti dovajajo svež zrak in odvajajo zrak vlažen in postan zrak iz notranjosti. Najbolj tipična predstavnika takšnih rekuperatorjev sta Mitsubishijeva modela in sicer manjši Mitsubishi Lossnay VL-50 in večji Mitsubishi Lossnay VL-100.